Πέμπτη 18 Απριλίου 2013

Μικτή ΕΚΑ 35+: Δείξαμε χαρακτήρα!

Με νίκη συνεχίσαμε την πορεία μας στο τουρνουά του ΣΠΑΚΕ. Αντίπαλος μας ο Παναθηναϊκός!, και τελικό σκορ 98-83.
Ευκαιρία για συναντήσεις με παίκτες ευγνωσμένης αξίας, που τους έχουμε θαυμάσει να παίζουν στα γήπεδα της Α1 ή τους έχουμε αντιμετωπίσει στα παιδικο-εφηβικά πρωταθλήματα. Τέτοια ήταν και η συνάντηση μου με τον Γεωργικόπουλο, αντίπαλοι το φθινόπωρο του 1988 στο ανοιχτό δίπλα στον Τάφο του Ινδού, Παναθηναϊκός – ΑΟ Ζωγράφου. Εμείς με το Βασίλη Φραγκιά στο πάγκο να μας μυεί στα μυστικά της καλαθόσφαιρας, στα πρώτα του προπονητικά βήματα. Πρέπει να μας είχε βάλει τότε 35-40 πόντους ο Γεωργικόπουλος, τα χρόνια περάσανε και συναντηθήκαμε ξανά στα γήπεδα εν έτει 2013 (κάντε τους υπολογισμούς).
Στα του παιχνιδιού τώρα, Γεωργικόπουλος – Καλογερόπουλος - Τόλιας – Σωτηρίου συνθέτανε μια πολύ δυνατή 4άδα, με την υποστήριξη των Ανδρίτσου - Δραζίνου και… Τσατσάκου (ναι, ο σέντερ της ΕΑΒ που ανακαλύψαμε τελευταία στιγμή ότι είναι ετών 34 και όχι 35 και τον δώσαμε στον αντίπαλο που κατέβηκε με μόλις 6 παίκτες). Το α’δεκάλεπτο ήτανε από παιχνίδι all-star, 30-28. Αν και είχαμε διάθεση να τρέξουμε, ο αντίπαλος μας δυσκόλευε πολύ μέσα στη ρακέτα, και στο 5 εναντίον 5 μας κόντραρε στα ίσα. Η ζώνη, μας βοήθησε να παίξουμε με 3 κοντούς, αλλά όχι να ξεκολλήσουμε στο σκορ. Ημίχρονο 51-39, αλλά επιστροφή για τον Παναθηναϊκό στο γ’ και 68-63.
Τελικά λίγο η άμυνα, κάποιες καλές επιλογές στο σετ παιχνίδι και μερικοί αιφινιδιασμοί (…και ο ελαφρύς τραυματισμός του Γεωργικόπουλου), μας δώσανε μια ανάσα 10+ πόντων, για να φτάσουμε στο τελικό 98-83.
Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες, για ένα αρκετά ανταγωνιστικό και δυνατό παιχνίδι.

Αναλυτικά: Μικτή ΕΚΑ – ΠΑΟ 98-83 (30-28/51-39/68-63/98-83)
Μικτή ΕΚΑ: Μπιλικαϊδης 4, Νικολόπουλος 14(3), Τσοπώκης 8, Κελέσης 37(3), Λουμιώτης 16(1), Αντωνάτος 6, Χιντιπάς 2, Λαζαρέτος 1, Μιγκλής 2, Μπούτας 8(2)
ΠΑΟ : Σωτηρίου 20(2), Ανδρίτσος 6, Δραζίνος 2, Γεωργικόπουλος 13, Τόλιας 29(2), Τσατσάκος 5, Καλογερόπουλος 8