Ξεκίνημα με το δεξί! (Part II- Αλλάξτε ταχύτητα)

Νίκη με γκρίνια, έφερε το πρώτο παιχνίδι με τους νεοφώτιστους «Ψιμίτη».

Η ιστορία γράφτηκε από τους παρόντες και από τους απόντες.

Ο Κάραλης ήταν εκεί και άλλαξε την ταχύτητα στο παιχνίδι (αν περιμένουμε από τον Κάραλη να αλλάξει το ρυθμό έχουμε πρόβλημα)

Ο coach είχε προηγουμένως κάνει αγώνα δρόμου για να εξασφαλίσει την συμμετοχή του, αφού ο Θόδωρας που πήγε να πάρει τα δελτία όλως τυχαίως (?) δεν πήρε του Κάραλη.

Το ματς ξεκίνησε πολύ νωχελικά. Μέχρι το 7 λεπτό το ματς ήταν 4-4. Σε τρία λεπτά ή είσοδος του καλύτερου έκτου παίκτη της κατηγορίας, με 4 κλεψίματα, 1 τρίποντο, καλάθι και φάουλ, πιρουέτες κλπ, έκλεισε το 10λεπτό 6-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, συνεχίσαμε με καλό ρυθμό και το ημίχρονο τέλειωσε 15-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο έπεσε ο ρυθμός μας, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να αναθαρρύσουν και μάλιστα να περάσουν μπροστά. Ωστόσο ένα ακόμα 3ποντο από τον γνωστό ύποπτο στην λήξη του δεκαλέπτου έδωσε και παλι το προβάδισμα (27-30).

Στο τέτατρο δεκάλεπτο με το ώριμο παιχνίδι όλης της ομάδας, διατήρησαμε το προβάδισμα και πήραμε την πρώτη νίκη.

Αλλάξτε ρυθμό όσο είναι καιρός.

Δεν βοήθησαν όσο μπορούν οι Παναγόπουλος, Στάθης και Τάκης.

Παντελίδης πολύ καλός. Λυσιέν, Στέλιος βοήθησαν στην άμυνα.

Οι υπόλοιποι φωνακλάδες (Λυσιέν, Θόδωρας, Στέλιος), καλά φωνάζαν, ήταν όμως και
ουσιαστικοί στο παιχνίδι τους.

Στον Γιάννη χρωστάμε λεπτά συμμετοχής. Άμα λείπει ο coach (τον έφαγε η πολύ δουλειά), χορεύουν τα ποντίκια.

Σημείωση coach : Μάγκες συγχαρητήρια για τη νίκη. Η απουσία μου δεν επηρέασε την αγωνιστικότητα και το καλό κλίμα της ομάδας. Από τους υστερήσαντες περιμένω να ανακάμψουν. Ειδικά ένας, που είναι σε δυσμένεια από καιρό. Από την άλλη, αυτά τα παιχνίδια πρέπει να τα καθαρίζουμε νωρίς αν θέλουμε να προχωρήσουμε. Και το κλειδί είναι στην ταχύτητα (δε γράφω άλλα γιατί έχουμε και κατάσκοπους στο blog!). Συνεχίζουμε.