Πέμπτη 3 Ιουλίου 2008

Λυγίσαμε στο τέλος…

Ντέρμπυ με τα όλα του την Τρίτη στο Ρουφ. Στο 35’ είμασταν μπροστά με +2 (34-32), στη συνέχεια όμως δείξαμε το κακό μας πρόσωπο, και με ένα 0-11 φτάσαμε στην ήττα με 43-34.
Το παιχνίδι ήταν από την αρχή κλειστό και αργό, καθώς η αντίπαλη ομάδα (Ερμής) ήταν αρκετά ισορροπημένη αλλά δεν πίεζε ιδιαίτερα και δεν είχε διάθεση ή δυνατότητα να τρέξει το ματς. Έτσι πήγαμε στο ημίχρονο με -4, 19-15. Ανάλογα κινήθηκε το παιχνίδι και στο β’ ημίχρονο, η είσοδος του Κάραλη δυνάμωσε την άμυνα πολύ και προσπαθήσαμε με το Γρίβα να ελαφρύνουμε το σχήμα στην επίθεση, παίζοντας ουσιαστικά με 4 παίκτες στην περιφέρεια. Μέχρι το 35’ δεν αλλάξανε πολλά πράγματα, αν και είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε διαφορά καθώς η άμυνα λειτουργούσε πολύ καλά, αλλά στην επίθεση είμασταν στατικοί και δεν καταφέραμε να τρέξουμε ιδιαίτερα. Στο σημείο εκείνο ο αντίπαλος άλλαξε την άμυνα σε man-2-man, και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να οδηγηθούμε σε επιπόλαιες ενέργειες, κυρίως λάθη σε μεταβιβάσεις κοντά στο καλάθι, και να βγούμε εκτός διεκδίκησης της νίκης.
Από την πλευρά μας, στην άμυνα όλοι δώσανε τον καλύτερο τους εαυτό, σημειώνοντας την συνεισφορά των Big Stelio, Κάραλη και Γρίβα, ενώ ο Γιάννης προσπάθησε, αρκετά επιτυχώς, να δώσει λύσεις και στην επίθεση κοντά στο καλάθι. Η περιφέρεια μας, δυστυχώς, δε βρέθηκε στην καλύτερη της ημέρα.
Τελευταίο παιχνίδι, Πέμπτη, 9και30 (λίγο αργά, αλλά έγινε για να γλυτώσουμε την Παρασκευή), και ελπίζω να τελειώσουμε με νίκη.